Program KONICZYNA skupiony jest wokół tematyki zdrowia psychicznego dzieci i nastolatków. W ramach tego programu realizujemy działania skierowane zarówno do rodziców, dzieci, nastolatków, ale także do placówek oświatowych. Prowadzimy szkolenia dla kadr pedagogicznych, organizujemy warsztaty edukacyjne dla rodziców i spotkania z młodzieżą. Tematyka naszych działań skupiona jest wokół profilaktyki uzależnień od substancji psychoaktywnych, profilaktyki uzależnień behawioralnych oraz budowania relacji i odpowiedniej komunikacji między rodzicami, nauczycielami i dziećmi.
AKCEPTUJESZ
ODBUDOWUJESZ
MOTYWUJESZ
ZDROWIEJESZ
Co
oferujemy?
SPOTKANIA EDUKACYJNE W PLACÓWKACH OŚWIATOWYCH
WARSZTATY I GRUPY ROZWOJOWE DLA RODZICÓW
INDYWIDUALNE WARSZTATY EDUKACYJNE DLA RODZIN
SZKOLENIA DLA PEDAGOGÓW, NAUCZYCIELI ORAZ INNYCH SPECJALISTÓW PRACUJĄCYCH Z DZIEĆMI I MŁODZIEŻĄ
MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA NAUCZYCIELI, RODZICÓW ORAZ DLA MŁODZIEŻY
Pomagamy rodzinom
PROWADZIMY KONSULTACJE ZE SPECJALISTAMI
Prowadzimy edukację z zakresu psychologii uzależnień; edukację psychodietetyczną i udzielamy wsparcia psychologicznego.
PROWADZIMY INDYWIDUALNE WARSZTATY DLA RODZIN
Prowadzimy rodzinne warsztaty dla rodzin dzieci. Warsztaty prowadzą doświadczeni psychologowie, specjaliści z zakresu psychologii uzależnień i psychodietetycy.
Warsztaty dla rodziców i młodzieży w ramach programu profilaktyki uzależnień KONICZYNA - projekt współfinansowany ze środków Urzędu Miasta Zielona Góra
Projekt realizowany był od kwietnia do grudnia 2023. Celem projektu była edukacja rodziców dzieci i młodzieży w wieku szkolnym w zakresie uzależnień od substancji psychoaktywnych oraz uzależnień behawioralnych. Chcieliśmy pokazać rodzicom, jak mogą rozmawiać z dziećmi o korzystaniu z substancji psychoaktywnych oraz o zagrożeniu, jakim są obecnie uzależnienia behawioralne (uzależnienie od social mediów, uzależnienie od jedzenia). W naszych działaniach skupiliśmy się na tym, by przekazać rodzicom jak najwięcej kompetencji do tego, by potrafili rozmawiać z dziećmi na trudne i kłopotliwe tematy, które dzieci zazwyczaj izolują od swoich opiekunów.
W ramach projektu zrealizowaliśmy 24 spotkania edukacyjne w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, podczas których rozmawialiśmy na następujące tematy:- „Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały? Jak zachęcić dziecko do rozmowy o używkach? - efektywna komunikacja z nastolatkiem.
- ABC używek - przegląd substancji którymi młodzież się odurza.
- Relacja jako czynnik chroniący przed uzależnieniem. Jak zadbać o profilaktykę uzależnień w swojej rodzinie?
W roku 2023 zorganzowaliśmy także 12 warsztatów edukacyjnych dla rodziców z Zielonej Góry.
Warsztaty były poświęcone różnorodnej tematyce, w tym m.in.:
- nauka skutecznej komunikacji z nastolatkiem,
- dlaczego młodzież szuka autodestrukcyjnych sposobów na rozładowanie stresu – skąd biorą się uzależnienia behawioralne?
- jak przygotować nastolatka na presję rówieśniczą?
- rozpoznawanie uzależnień behawioralnych – kiedy rodzic powinien interweniować?
- nadmierny apetyt, czy uzależnienie od jedzenia?
- Nastolatek w wirtualnej rzeczywistości – uzależnienie od social mediów.
Nasze działania spotkały się z bardzo pozytywnym odzewem zarówno ze strony placówek oświatowych, jak i rodziców.
Co planujemy w przyszłości?
Ze względu na pozytywny odbiór ze strony placówek oświatowych i rodziców, chcielibyśmy kontynuować nasze działania edukacyjne w kolejnych latach. Pozostajemy w kontakcie ze szkołami podstawowymi i ponadpodstawowymi z Zielonej Góry i opracowujemy plan potrzeb i działań na rok 2024. Śledźcie naszą stronę - będziemy informować o kolejnych działaniach!
W ramach programu KONICZYNA realizujemy spotkania edukacyjne o różnorodnej tematyce. Przykładowe tematy spotkań, które prowadzimy w placówkach oświatowych